Co to jest floating?
Floating to jeden z nowoczesnych sposobów na relaks, wyciszenie, regenerację. Polega na unoszeniu się na powierzchni wody z dużą ilością soli Epsom.
W obecnej formie jest stosowany jako prosta, przyjemna i co najważniejsze, skuteczna metoda odpoczynku i odnowy organizmu, choć początki floatingu sięgają badań nad zachowaniem się umysłu pozbawionego bodźców zewnętrznych.
Floating działa na kilka sposobów. Przede wszystkim unoszenie się na wodzie sprawia, że ciało przybiera swobodną pozycję. Dzięki temu mięśnie rozluźniają się, kręgosłup prostuje, a ścięgna i stawy zostają odciążone. Głębokie rozluźnienie pomaga min. w walce ze skutkami długotrwałego stresu. Bardzo często organizm reaguje na stres spięciem mięśni, dlatego ich rozluźnienie może zmniejszać fizycznie odczuwany stres.
Nie bez znaczenia jest również obecność magnezu w solance, w której odbywa się floating. Działa on szczególnie rozluźniająco, ponieważ jest ważnym pierwiastkiem biorącym udział w procesie rozkurczania mięśni, (oprócz tego korzystnie wpływa na działanie układu nerwowego i procesy metaboliczne w komórkach). Co ważne, magnez wchłania się o wiele lepiej przez skórę, niż z przewodu pokarmowego. Regularne sesje floatingu pomagają więc ustabilizować poziom tego pierwiastka w organizmie. Warto wspomnieć również o roli siarki, która jest drugim głównym składnikiem soli używanej w kabinach floatingowych. Działa ona przede wszystkim odkażająco i anty zapalnie na powierzchnię skóry, ale poprawia również strukturę włosów i paznokci.
Równie ważnym, o ile nie najważniejszym efektem floatingu, jest odpoczynek dla umysłu. Ponieważ sesja odbywa się w specjalnej kabinie, do której dociera mocno ograniczona ilość bodźców zewnętrznych, mózg nie ma zbyt wielu informacji do przetworzenia. Jest wprost „zmuszony” przejść w stan spoczynku.
Czasem jest to jak sen na jawie, czasem „porządkowanie” myśli, często wzrost świadomości i uważności. Pełną relaksację mózg osiąga po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach spędzonych w takich warunkach – zależy od aktualnego stanu zmęczenia, czy też przeciążenia. W tym czasie dochodzi również do uwolnienia endorfin. To w oczywisty sposób wpływa na nastrój i stan psychiczny. Po sesji floatingowej zazwyczaj odczuwa się znaczne rozluźnienie, odprężenie, spokój i zadowolenie.
Mówi się, ze godzinna sesja floatingu zastępuje cztery godziny snu. Ale nie do końca tak jest. Floating to nie to samo co sen. Niektóre badania dowodzą wręcz wzrost świadomości podczas sesji floatingowej. Owszem godzinna sesja może dać poczucie wypoczęcia i uspokojenia, podobnie jak krótka drzemka, ale zdecydowanie floating nie jest w stanie zastąpić snu. Sprawdziliśmy na sobie, spędzając noc w kabinie floatingowej.
Jak przygotować się do sesji floatingu?
Na każdą sesję trzeba umówić się wcześniej – rezerwując on-line lub telefonicznie.
Przed pierwszą sesją zapraszamy 10 min przed czasem, żebyśmy mogli zaprezentować nasze pokoje kąpielowe i przybliżyć szczegóły przebiegu sesji. Do nas nie trzeba zabierać ręcznika, szamponu, suszarki itd. wszystko czeka na miejscu.
W naszych float room’ach zapewniamy całkowitą prywatność, więc i strój kąpielowy nie jest konieczny, tym bardziej, że w trakcie sesji, po pewnym czasie, zaczyna on zwyczajnie przeszkadzać. Jedyne co warto zabrać to szczotka lub grzebień do włosów.
Aby zwiększyć szansę na udaną sesję…
nie najadaj się na godzinę przed sesją – dryfowanie na wodzie tuż po jedzeniu może skończyć się nieprzyjemnymi mdłościami, nie pij kawy lub innych energetyków – sztucznie pobudzony organizm trudniej wyciszyć, lepiej powstrzymaj się od golenia i depilacji przynajmniej 24 godz. przed sesją – podrażniona skóra w kontakcie z solanką daje dość nieprzyjemne odczucia (w skrócie: szczypie i piecze… mocno szczypie i piecze), nie nastawiaj się na określone doznania, więcej pozytywnych efektów zauważają ci, którzy nie mają konkretnych oczekiwań przed pierwszym floatingiem.
Na koniec kilka ważnych uwag:
- Osób pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających nie wpuszczamy.
- W kabinie nie pozwalamy kłaść się na brzuchu i nurkować, bo może to spowodować zachłyśnięcie się słoną wodą lub inne nieprzyjemne/niebezpieczne konsekwencje.
- Nie radzimy załatwiać potrzeb fizjologicznych w kabinie. Będzie widać. Woda zabarwi się na różowo , a klient zostanie obciążony kosztami wymiany solanki (…znacznymi kosztami).
- W pomieszczeniu z kabiną nie używamy perfum, lakieru do włosów i innych środków zapachowych, żeby nie popsuć floatingu tym, którzy przyjdą po nas.
Przebieg sesji floatingu.
Ważne: Przed wejściem do kabiny floatingowej bierzemy prysznic. Przed każdym wejściem. Oznacza to, że jeśli w trakcie sesji zajdzie potrzeba skorzystania z toalety, przed ponownym wejściem do kabiny należy wziąć prysznic. Wynika to z troski o higienę oraz jak najlepszą jakość i czystości solanki.
Na przygotowanie się do sesji (czyli skorzystanie z toalety i prysznica) przewidzieliśmy ok. 5 min. Jeśli myślisz, że będziesz potrzebować więcej czasu, poproś o to w recepcji.
Przed sesją
- Wycisz telefon (włączenie wibracji nie wystarczy). Podczas floatingu nasze zmysły wyostrzają się do tego stopnia, że nawet delikatna wibracja może być uciążliwa.
- Skorzystaj z toalety, bądź co bądź, to jest jednak godzina lub więcej spędzona w wodzie…
- Zmyj makijaż (żeby do solanki nie dostawały się kosmetyki).
- Wyjmij soczewki kontaktowe, jeśli nosisz ( po kontakcie z solanką, soczewki będą do wyrzucenia.
- Włóż zatyczki do uszu (dla ułatwienia, w pokoju jest instrukcja jak to zrobić, zatyczki oczywiście czekają na miejscu).
- Weź prysznic, dokładnie umyj ciało i włosy (również po to, aby zmyć pozostałości używanych kosmetyków oraz zapachy, które mogą przeszkadzać w trakcie sesji).
Niedopuszczalne jest wchodzenie do kabiny bez dokładnego umycia się. - Osusz twarz ręcznikiem (krople wody spływające po twarzy łaskoczą, chcąc się podrapać najczęściej chlapiemy solanką do oka).
- Posmaruj skaleczenia skóry przygotowana wazeliną (uszkodzona skóra w kontakcie z solanką piecze/szczypie, w prawdzie najczęściej trwa to tylko chwilę i nie ma żadnych negatywnych konsekwencji, ale jest dość nieprzyjemne).
- Zgaś światło w pokoju (zostanie delikatne niebieskie oświetlenie, które zgaśnie, gdy zgasisz światło w kabinie).
W trakcie sesji.
Ważne: w kabinie są przyciski: białe – do sterowania światłem, czerwony – przycisk alarmowy (informuje recepcję, że coś złego dzieje się w kabinie, przyciśnięcie czerwonego guzika może spowodować, że w pokoju zjawi się na ratunek ktoś z obsługi).
Po przygotowaniu się, ostrożnie i powoli wejdź do kabiny floatingowej. Ostrożnie bo solanka jest bardzo śliska.
Powoli, żeby nie zrobić dużych fal, które będą potem długo Tobą bujać.
Usiądź na dnie kabiny, a następnie powoli połóż się na powierzchni solanki. Swobodnie połóż głowę na solankę jak na wygodną poduszkę. Nie ma sensu na siłę utrzymywać głowy nad powierzchnią. To i tak się nie uda dłużej niż kilka/kilkanaście minut. Jeśli masz obawy, że za mocno zanurzysz głowę, lub nie możesz rozluźnić karku, skorzystaj z pompowanej poduszki.
Uważaj, aby solanka nie dostała się do oczu, to zwykle jest bardzo nieprzyjemne. Jeśli jednak tak się zdarzy, spryskaj oczy czystą wodą (spryskiwacz wisi w kabinie) i przetrzyj twarz ręcznikiem.
Przez pierwsze 10 min sesji będziesz słyszał muzykę.
Potem nastąpi cisza. Muzyka powróci na koniec sesji. Zapali się wtedy czerwona dioda – to znak, że trzeba wychodzić.
Podczas sesji możesz zgasić światło w kabinie za pomocą przycisków, które znajdują się w środku. Zdecydowanie do tego zachęcamy, ale nie jest to konieczność.
Zachęcamy również do „eksperymentowania” z ułożeniem ciała podczas sesji. To niesamowite jak zmienia się pozycja całego ciała w zależności od tego jak położone są ręce, a jeden ruch najmniejszym palcem powoduje dryfowanie po powierzchni.
Nie staraj się na siłę wyłączyć myśli albo usnąć. Pozwól myślom płynąć swobodnie, nie zatrzymuj ich, nie analizuj, nie skupiaj się za bardzo na otoczeniu i swoich odczuciach.
Jeśli nadal masz trudności, aby się zrelaksować, możesz zastosować techniki wyciszające. Jednym ze sposobów na uspokojenie myśli jest liczenie od 100 do 1. Skupienie na tak prostej czynności często pomaga. Choć nawet jeśli w trakcie sesji przeanalizujesz milion spraw i zaplanujesz najbliższe 10 lat, to i tak Twój mózg dostanie odpowiednią dawkę endorfin, aby poczuć się zrelaksowanym.
Po sesji
Gdy sesja się skończy, powoli i ostrożnie usiądź na dnie kabiny, zgarnij ręką do tyłu solankę z głowy/włosów, tak aby nie spłynęła do oczu. Następnie wstań i ostrożnie, trzymając się pochwytu wyjdź z kabiny. Pamiętaj, że solanka jest gęsta i bardzo śliska.
Po sesji weź prysznic. Nie jest to konieczne, ale jeśli nie zmyjesz soli z ciała i włosów, będziesz zostawiać wszędzie białe ślady soli.
Na przygotowanie się do wyjścia masz około 10 min. Najprawdopodobniej w tym czasie rozpocznie się filtracja solanki, to trochę hałasuje.
Nie przejmuj się tymi dźwiękami, po prostu solanka musi być po każdej sesji dokładnie oczyszczona.
Nie rozpylaj żadnych dezodorantów, lakierów czy innych zapachów w pokoju kąpielowym. Osoby, które przyjdą po Tobie również chcą odpocząć od bodźców zewnętrznych, także tych zapachowych.
Kabiny floatingowe
Kabina floatingowa to największe i najbardziej komfortowe urządzenie do floatingu. Wymiary kabiny (2,3 m długości x 1,3 m szerokości) tworzą komfortową przestrzeń dla floatingu – wystarczająco dużą, aby zapewnić izolację od bodźców zewnętrznych, a jednocześnie dość ograniczoną, aby czuć się bezpiecznie. Kabinę wypełnia, do wysokości ok. 25 -30 cm, mocno nasycony roztwór soli Epsom. Zawartość ok. 500 kg soli w wodzie daje możliwość unoszenia się na powierzchni bez odczuwania siły grawitacji. Dzięki swej budowie, urządzenie jest dźwiękoszczelne, wycienione, a temperatura we wnętrzu zbliżona jest do temperatury ciała.
Warunki panujące w kabinie:
> Minimalizacja grawitacji. wysokie stężenie soli Epsom daje możliwość unoszenia się na powierzchni roztworu bez odczuwania grawitacji.
> Stała temperatura. Około 35 stopni, bardzo zbliżona do temperatury ciała człowieka, powoduje brak odczuwania granicy pomiędzy ciałem a solanką.
> Izolacja od dźwięków. Pomieszczenie, w którym znajduje się kabina jest dokładnie wyciszone. Dodatkowo jednorazowe zatyczki do uszu redukują dochodzące z zewnątrz dźwięki.
> Brak światła. W celu odcięcia bodźców wzrokowych, zalecane jest przeprowadzanie sesji w ciemności . Osoby, które czują dyskomfort w ciemności, mogą pozostawić zapalone delikatne oświetlenie LED.
W naszym ośrodku zastosowaliśmy kabiny Float System. W tej chwili najnowocześniejsze
i najbardziej komfortowe z dostępnych kabin. Wykonane z dbałością o każdy szczegół, zapewniają idealne warunki do floatingu. Nasze kabiny wyposażone są w system podtrzymywania sesji w przypadku wyłączenia prądu. Nie ma więc ryzyka przerwania sesji przed końcem.
Nowoczesny złożony system filtracyjny zapewnia idealne parametry solanki i powietrza w kabinie. Przede wszystkim jednak, kabiny są wykonane z wysokiej jakości materiałów, co wpływa na ich estetykę i wygodę używania.
Jakość solanki jest codziennie kontrolowana. Sprawdzany jest poziom wyporności, poziom pH oraz ilość aktywnego tlenu – dodatkowo, po każdej sesji floatingowej woda jest filtrowana. W zależności od częstotliwości używania kabiny, solanka jest w całości okresowo wymieniana. Jednocześnie bardzo wysokie stężenie soli Epsom powoduje, że w kabinie nie powinny rozwinąć się żadne drobnoustroje. solanka w kabinie do floatingu przewyższa jakością wodę w basenie lub jacuzzi.
Czystość solanki zapewnia:
Filtr mechaniczny
Po każdej sesji solanka jest filtrowana trzykrotnie przez system filtrów mechanicznych, co trwa 15 minut. Używane są filtry o bardzo małej przepuszczalności, co pozwala na zachowanie klarowności solanki i pozbycie się wszelkich fizycznych zanieczyszczeń.
Ozonator
To najskuteczniejszy znany środek dezynfekujący, w porównaniu do chloru, jego działanie bakteriobójcze jest około 50 razy skuteczniejsze i 3 tysiące razy szybsze.
Lampa UV
Wykorzystanie lamp UV umożliwia eliminację wszelkich bakterii i wirusów i jest to jedna z najskuteczniejszych metod sterylizacji.
Aktywny tlen
Aby zapobiec rozwojowi wszelkich patogenów, do solanki dodawana jest niewielka ilość preparatów na bazie aktywnego tlenu, które przeznaczone są dla ośrodków SPA i dla basenów do uzdatniania wody.
Dla kogo floating?
Floating jest dla wszystkich…
> Przemęczonych i zestresowanych.
Izolacja od bodźców zewnętrznych daje szansę na upragniony odpoczynek i uwalnia od skutków długotrwałego stresu. Badania wykazały istotny związek między floatingiem a obniżeniem poziomu kortyzolu, oraz innych stresogennych hormonów prowadzących min. do depresji.
Sesja floatingowa wpływa na natychmiastową poprawę samopoczucia i regenerację sił. Ponadto, pomaga szybko wejść w stan głębokiego relaksu, który buddyjscy mnisi czy jogini osiągają podczas długotrwałej medytacji.
> Sportowców.
Dzięki floatingowi organizm lepiej regeneruje się po wysiłku fizycznym. Regularne korzystanie z sesji zwiększa wydajność treningów, obniża ryzyko wystąpienia kontuzji oraz poprawia koncentrację i odporność psychiczną.
> Uczących się i pracujących.
Podczas głębokiego relaksu stymulowana jest prawa półkula mózgu odpowiedzialna między innymi za lepsze zapamiętywanie. Wypoczęty umysł koncentruje się lepiej i pracuje efektywniej.
> Przyszłych rodziców.
Sesje floatingu pozwalają przyszłej mamie zrelaksować się i rozładować napięcie. Terapia unoszenia się na wodzie zmniejsza bóle kręgosłupa i obrzęki.
Floating wskazany jest także parom, które planują powiększenie rodziny. Właściwości regenerujące i antystresowe sesji pozytywnie wpływają na płodność.
> W sytuacjach kryzysowych.
Podczas sesji w kabinie, można wyciszyć natrętne myśli, uspokoić lęki, odzyskać równowagę,
a wzrost kreatywności i koncentracji ułatwia odnajdywanie rozwiązań nurtujących problemów.
> W rehabilitacji.
Podczas sesji poprawia się krążenia krwi i chłonki, co skutkuje szybszym gojeniem
i zmniejszeniem stanów zapalnych. Unoszenie na wodzie odciąża cały organizm, a przede wszystkim układ ruchu, tym samym ułatwia i wspomaga rehabilitację.
> Walczących z przewlekłym bólem.
Podczas głębokiego relaksu w kabinie, uwalniane są endorfiny odpowiedzialne m.in. za łagodzenie dolegliwości bólowych. Dodatkowo odciążony, zregenerowany organizm szybciej radzi sobie z przyczynami bólu różnego pochodzenia.
Ponad to…
Floating wspomaga leczenie chorób układu krążenia, układu oddechowego i problemów z odpornością. Polecany jest wszystkim osobom chcącym spowolnić procesy starzenia, poprawić jędrność i odżywienie skóry, oczyścić organizm, nawilżyć i wzmocnić włosy oraz paznokcie, zmniejszyć obrzęki i zasinienia. Systematyczne sesje ułatwiają odchudzanie poprzez poprawę przemiany materii.
Jednak istnieją też przeciwwskazania do korzystania z floatingu:
- Epilepsja
- Spożyty alkohol lub inne środki odurzające
- Rany otwarte, uszkodzenia skóry, podrażnienia i infekcje
- Zapalenie ucha
- Menstruacja
- I trymestr ciąży
- Nowotwory złośliwe skóry
- Wszczepiony rozrusznik serca
- Niskie ciśnienie tętnicze krwi
- Ciężka psychoza
- Schizofrenia
- Ciężki stan depresji
- Zakrzepica żylna
- Choroba afektywna dwubiegunowa
Sól Epsom
Sól gorzka (Epsom) ma właściwości odtruwające i odkwaszające. Ponadto działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Poprawia pracę układu nerwowego i krwionośnego. Wspomaga procesy gojenia i regeneracji. Jednakże, aby sól miała wszystkie te właściwości, musi mieć najwyższą jakość.
Sól, której używamy w kabinach floatingowych, jest czysta chemicznie, o jakości spożywczej, przeznaczona do zabiegów kosmetycznych. Potwierdza to Świadectwo Kontroli Jakości. To bardzo ważne, aby sól wykorzystywana we floatingu była oczyszczona ze zbędnych związków chemicznych i wszelkich zanieczyszczeń biologicznych. Tylko wtedy można w pełni skorzystać z jej dobroczynnych właściwości.
Różnica między solą Epsom do celów kosmetycznych a nieoczyszczonym związkiem zawierającym siarczan magnezu, jest mniej więcej taka, jak między solą spożywczą a solą drogową.
Niby można posolić obiad solą drogową, ale czy to będzie smaczne i zdrowe ? (ok., co do smaku nie mamy pewności, nigdy nie próbowaliśmy soli drogowej).
Zapytaj o świadectwo jakości soli przed pierwszą wizytą w którymkolwiek ośrodku floatingowym. Warto, zainteresować się składem soli i jej pochodzeniem, szczególnie jeśli kiedykolwiek po wyjściu z solanki cała Twoja skóra była przesuszona, mocno napięta lub swędząca (tak nie powinno być, o ile nie masz choroby objawiającej się w ten sposób).
PS. Pieczenie podrażnionej (zranionej) skóry podczas floatingu jest rzeczą naturalną. Bądź co bądź jest to jednak sól. Wiadomo co dzieje się, gdy posypiemy ranę solą. Ale mamy na to radę. Dla każdego klienta przygotowaliśmy wazelinę w jednorazowej saszetce. Wystarczy posmarować tam, gdzie skóra jest podrażniona lub lekko skaleczona i nie będzie piekło (w przypadku większych uszkodzeń skóry, radzimy powstrzymać się od floatingu, aż do zagojenia).